Modern teknolojide ki son gelişmeler

Altcoin Nedir ve En İyi 5 Altcoin

0

Kripto para camiasında sıklıkla duyduğumuz bir terim olan altcoin, günümüzde ilk kripto para olan Bitcoin’den daha fazla konuşuluyor. Bunun nedeni kimi zaman daha fazla olması, kimi zamansa çok hareketli olmaları. Altcoin nedir ve Altcoin’in kelime anlamına değineceğimiz yazımızda, Altcoin’lerin avantajları, dezavantajları, en popüler 5 Altcoin gibi konulara da değinmeden geçemedik. Dilerseniz lafı fazla uzatmadan “Altcoin nedir?” sorusunun cevabına geçelim.

Altcoin Nedir?

altcoin nedir

Altcoin, Bitcoin’den sonra piyasaya sürülen kripto para türlerinin tümüne verilen genel isimdir. Bu terim; “Alternatif Coin” kelimesinin kısatmasından meydana gelmekte.

Son zamanlarda oldukça yaygınlaşan ve değeri artan Ethereum, Litecoin, Ripple, Dash gibi diğer kripto paraların tamamı Altcoin kategorisine girmekte. Bu alternatif coinlerin yaygınlaşmasının nedenini, Bitcoin’in başarısına bağlayan birçok kripto para uzmanı mevcut.

“Bu kadar başarılı ve popüler olan Bitcoin varken, neden başka bir kripto para kullanayım?” sorusunu sorduysanız cevabı basit. Rekabetin üst düzeyde olduğu bu sektörde firmalar adeta birbirlerini geçmek için servet harcıyorlar. Bu nedenle her çıkan Altcoin, daha fazla satmak ve tutulmak için Bitcoin’den ya da kendisinden bir önceki kripto paradan daha iyi ve farklı bir versiyon olmak zorunda.

Bundan dolayı Altcoin’ler genellikle Bitcoin’den ya da diğer kripto paralardan daha farklı şeyler sunuyor. Örnek verecek olursak; Litecoin, işlemleri Bitcoin’den daha hızlı teyit edebilen bir kripto paradır. Moneroysa, anonimlik yönüyle öne çıkan Altcoin’lerden. Bu özelliği sayesinde, işlemlerinizin izlenmesi neredeyse imkansızdır. (1)

Altcoin’lerin Avantajları Nelerdir?

altcoinlerin avantajlari

Altcoin nedir sorusunu yanıtladıktan sonra, bu Altcoin’lerin avantajları nelerdir sorusuna değinmek istiyoruz. Her Altcoin kendisine göre bir özelliğe sahip olsa da, çoğunun ortak avantajları bulunmakta. Altcoin’lerin bu avantajları;

  • Yüksek likidite,
  • Ucuz madencilik ekipmanları,
  • Finansal araçlara istikrarlı erişim,
  • Tekelin olmayışı,
  • Kullanım kısmında konfor ve yüksek kullanılabilirlik,
  • Bitcoin’e oranla daha hızlı işlem yapılabilmesi,
  • Yüksek düzeyde kullanıcı ve işlem gizliliği

Saydığımız bu özellikler, Altcoin’lerin genel olarak Bitcoin’e oranla avantajlarıdır. Daha öncesinde de dediğimiz gibi her Altcoin, kendisine özgü bir avantaja da sahiptir. Bundan dolayı Altcoin Trade işlemlerinizde alacağınız kripto paranın özelliklerine ve yorumlarına bakmanızı öneririz. (2)

Altcoin’lerin Dezavantajları Nelerdir?

altcoinlerin dezavantajlari

Bir takım avantajların yanı sıra, dezavantajları da olan Altcoin’lerin dezavantajlarından başlıca iki tanesini sizler için derledik.

  • Yüksek Güven Kaybı Riski: Altcoin’lerin değerleri ve oranı, tamamen yatırımcıların ilgisine bağlıdır. Bundan dolayı bazı değer kayıplarının sonuçları, bu kripto paranın yok olmasına kadar gidebilir.
  • Güçlü Dalgalanmalar: Trader ve yatırımcılar, genellikle kripto piyasası yada borsadan gelen haberlere, politik açıklamara ve önemli ticari kararlara hızlı bir şekilde tepki vererek işlem yaparlar. Bu durum genel olarak Bitcoin(BTC) ve büyük Altcoin’leri o kadar çok etkilemese de genç para birimleri için ölümcül düzeyde sonuçlar doğurabilir.

İlk Altcoin: Namecoin (NMC)

Bitcoin de gözlemlenen büyük başarının ardından birçok kişi önce kripto para trade uygulamaları, ve sonrasındaysa yeni coinler üretmeye başladılar.

Yeni coinlerin üretilme durumu, tam olarak 2011 senesinde ilk Altcoin: Namecoin (NMC) ile gerçekleşti.

Altcoin’lerin Piyasa değeri

altcoin piyasa degeri

Altcoin’lerin piyasa değeri ve popülerliğini ölçmenin bir yolu, piyasa kapitalizasyonunu ya da “piyasa değerini” ölçmektir. Bu değer; herhangi bir para biriminde ifade edilebilmesine rağmen Amerika Doları cinsinden ifade edilmektedir.

Piyasa Değeri Hesaplaması: “Dolaşımdaki para birimlerinin sayısının dolar kuruyla çarpılmasıyla hesaplanır”

Örnek verecek olursak, piyasada şuanda 17 milyon BTC olduğunu varsayalım ve bir Bitcoin’in değerini 6.000 $’dan hesaplayalım. Bu durumda BTC Piyasa Değeri 102 milyar dolara denk gelir.

Uzun yıllar boyunca BTC’nin piyasa değeri, kripto para piyasasının %90’ınını oluşturmaktaydı. Ancak bu durum, günümüzde diğer Altcoin’lerin çoğalması ve değer kazanmasıyla %60’lara kadar geriledi.

Bu güne kadar binlerce Altcoin piyasaya sürüldü, ancak aralarından Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Litecoin (LTC), Tether (USDT), Cardano (ADA) gibi coinler Bitcoin gibi piyasada büyük pay sahibi olabildiler. Dilerseniz piyasada öne çıkan 5 Altcoin hakkında daha detaylı bilgilere geçelim.

Öne Çıkan 5 Altcoin

Ethereum (ETH)

ethereum ETH

Ethereum, blockchain teknolojisine dayalı halka açık ve açık kaynaklı bir kripto paradır ve yazılım geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamaları, küresel bir node ağı üzerinden çalıştırır. (1, 2)

En popüler Altcoin olan Ethereum’ın en belirgin özelliği akıllı sözleşmeleridir desek yalan söylemiş olmayız. Genç yazılımcı Vitalik Buterin öncülüğünde çıkan proje, bu yönüyle piyasada yeni bir devir açmış ve tutunmuştur.

Ethereum’un blokchain (blok zinciri)uygulamaları çalıştırmak için platform kullanmasının avantajları, direkt olarak dağıtılış doğasıyla ilgilidir. Bilgiler, ağ içerisinde halka açık olduğundan dolayı üçüncü kişiler tarafından değiştirilemez. Bundan dolayı ağ, belirli saldırı türlerine karşı kusursuz bir savunmaya sahiptir.

Ripple (XRP)

ripple

Aynı zamanda XRP olarak da bilinen Ripple, piyasa genelinde bankaların kripto parası olarak kabul görüyor. Bitcoin, Ethereum gibi kripto paraların aksine Blockchain teknolojisini kullanmayan Ripple, token ve doğrulama sonuçlarından oluşan bir ağ kullanır. Buna XRP Ledger denir. Ripple’ın tasarımında yatan mantık; paranın serbestçe dolaşabilmesi için farklı ödeme sistemlerini birbirine bağlamaktır.

XRP’yi Bitcoin ve diğer kripto paralardan ayıran en önemli özelliği hızıdır. 5-10 saniye gibi kısa sürede para gönderip almanıza olanak tanıyan Ripple, aynı zamanda farklı para birimleri ve Kripto Para birimleri arasında da dönüşüm sağlamakta.

Bu iki özelliğinden dolayı finansal kurumlar, XRP’yi geleneksel yedekleme sistemlerine alternatif olarak kullanırlar. Bu ağ; Euro, Dolar, Pound, Yen veya Bitcoin gibi herhangi para biriminin kesintisiz transferine izin vermektedir.

Öte yandan bakacak olursak, hız konusunda Bitcoin’den üstün gözüken Ripple, merkezi bir yapıya sahip olduğu için sert eleştirilere maruz kalmakta. Ripple şirketi, piyasada olan 100 milyar XRP’nin neredeyse yarısını kendi ellerinde tutuyor.

Litecoin (LTC)

Litecoins

Litecoin, P2P ağına bağlı olan bir kripto paradır. P2P ağında para birimini düzenleyen bir otorite biriminin olmaması, Litecoin’i diğer geleneksel para birimlerinden ayıran en büyük özelliktir.

Litecoin ağında yaptığınız işlemler, Bitcoin de yaptığınız işlemlere oranla oldukça hızlıdır. Bitcoin’de ortalama 30 dakikada yapacağınız bir işlemi, Litecoin’de 2 dakika 30 saniye gibi bir sürede yapabilirsiniz.

Tether (USDT)

tether USDT

Tether şirketi tarafından oluşturulup piyasaya sürülen USDT, stabil kripto paralardan birisidir.

Tether’ı bu kadar özel yapan özelliği; 1 USDT’nin 1 Amerikan Doları’na eşit olmasıdır. Fiyat oynaklığı konusunda endişelenmeden işlem yapılabilen para biriminin günlük işlem hacmi 20 milyar dolardan fazladır. Bu sayede en yaygın kullanılan stabil kripto para haline gelmiştir.

Cardano (ADA)

cardano ADA

Ethereum’un kurucu ortaklarından olan Charles Hoskinson tarafından geliştirilen ADA, blockchain teknolojisini uygulayan para birimlerindendir. Merkezi olamayan ve açık kaynaklı block zinciri platformu olan Cardano, kritik durum yönetimlerinde kullanılan Haskell kodunu temel alan bir platformdur.

Altcoin Nasıl Alınır?

altcoin nasil alinir

Altcoin almanın en yaygın ve uygun yolu; borsalardan satın almaktır. Borsalardan Altcoin almak için yapmanız gereken tek şey, piyasada isim yapmış güvenilir borsalar bulmak, bu borsalarda hesap açmak ve Altcoin satın alma işlemini gerçekleştirmektir.

Altcoin almak için genellikle banka hesabınızı hatta kimiz zamanlar banka kartınızı kullanmanız gerekebilir.

Altcoin Almak için Altcoin Borsaları

kripto para borsasi

“Altcoin nasıl alınır?” alt başlığımızda da bahsettiğimiz gibi, coin alma işlemlerinizi güvenilir borsalar üzerinden yapmanız en sağlıklı yol olacaktır. Altcoin satın alma işlemlerini gerçekleştirmek için Türk Kripto Para Borsası olan BtcTurk ya da dünya genelinde ünlü bir borsa olan Binance‘i kullanabilirsiniz.

Bu borsaların yanında güncel kripto para piyasasını takip edebileceğiniz birçok mobil uygulama mevcut. Bu uygulamalar hakkında detaylı bilgi almak için En İyi 3 Kripto Para Uygulaması adlı yazımızı da inceleyebilirisiniz.

Yazımızda sizler için Altcoin Nedir? Altcoin Nasıl Alınır? En popüler Altcoinler Nelerdir? gibi soruların cevaplarına yer verdik. Bu konular hakkında başka sorularınız varsa alt kısımda bulunan yorumlar kısmında bizlere sorabilirsiniz. En kısa süre içerisinde cevap vereceğiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.