Modern teknolojide ki son gelişmeler

E-ticaret Nedir ve Nasıl Yapılır?

0

E-Ticaret Nedir?

Teknolojinin hızla gelişimiyle birlikte alışveriş kültürü de teknolojiye ayak uydurmuş durumda. Son günlerde sık sık adı duyulan ancak tam olarak bilgi sahibi olunmayan bir konuya değinmek istedik. E-ticaret nedir? Özellikle günümüzde popülerliği son derece artan e-ticaretin kısaca tanımı; ürünleri fiziki mağaza yerine, sanal bir mağazada sergilemek ve insanların aldıkları ürünü kargo yoluyla onlara ulaştırmaktır. Peki bu e-ticaret nasıl yapılır?

E-ticaret Nasıl Yapılır?

Özellikle Covid-19 pandemisinden sonra birçok ticari işletme “ürünlerimi internette nasıl satabilirim?” araştırmasına başlamıştır. Bunun nedeni insanların artık mağazaya kadar gitmeyip evden çok kolay ve rahat bir şekilde alışveriş yapabildiklerini farketmeleridir. Bunu gören birçok işletme, kira, elektrik, su vb. masraflarını kısmak amacıyla fiziki mağazalarını kapatmaya kadar gittiler. Fiziki mağazasını kapatan işletmeler Türkiye’de trendyol.com, hepsiburada.com, n11.com gibi büyük sitelerde ticaretlerini devam ettiriyorlar. Ancak söz konusu e-ticaret olduğu zaman işin detaylarını bilen insanların sayısı oldukça az. Sanıldığının aksine e-ticaret, sadece gelen siparişi kargoya vererek müşteriye ulaştırmak değildir.

Fiziki hayatta bir müşteriyi memnun etmezseniz bunu 5 kişiye anlatır. Bu durum sanal ortamda olursa, aynı müşteri bunu 50 kişiye anlatır.

jeff bezos Jeff Bezos Amazon'un Kurucusu

E-ticaret Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer e-ticarete yeni başlayacaksanız öncelikle pazar araştırmanızı iyi yapmanız gerekmektedir. Bu pazar araştırmanızı ürünlerinizin kategorisine göre yapmanızda fayda var. (Örneğin tişört satıyorsanız, insanların hangi sitelerden tişört aldığına iyi bakın. Tişörtün yoğunluklu satıldığı bir sitede satış yapmanız sizin satışlarınızı ve marka bilinirliğinizi arttıracaktır.)

Bir diğer önemli unsur, kargo temrin süresi. Kargo temrin sürenizi düşük tutmak mutlak müşterilerin sizi tercih etmesinde önemli rol üstlenmektedir. Aynı gün kargoya verilen ürünler, diğer ürünlere oranla neredeyse 3 kat daha fazla tercih edilmektedir.

Müşteri sorularına olabildiğince hızlı ve doğru cevaplar verin. Bu durum müşterilerinizin doğru ürünü alma oranını arttıracak ve sizlerin iade oranını düşürecektir. E-ticarette kargoya teslim süresinden sonraki en önemli unsur; iade oranıdır.

e-ticaret-nedir-nasıl-yapilir

Ürünü paketlemenize özen gösterin. Sattığınız ürünü paketlerken, kargoda ürüne herhangi bir zarar gelmeyecek şekilde paketlemeniz, taşıma sırasında ürününüzün başına gelebilecek olumsuzluklara karşı alabileceğiniz en büyük önlemdir. Her gün yüzlerce ürün yanlış paketleme yüzünden kargoda hasar görüyor ve iade ediliyor.

Tedarik oranınızı yüksek tutun. Stoğunuzda biten ürünleri satıştan kaldırın. Eğer bir ürün satılmasına rağmen zamanında gönderemezseniz, bu pazaryerindeki güveninizi zedeler ve görünürlüğünüzü azaltır. Bundan dolayı, tedarik oranınız siz ve markanız için oldukça önemli.

İadeye dönüş sürenizi olabildiğince kısa tutun. İade edilen ürünlerinizi onaylama vb. işlemlerinizi ürün elinize ulaşır ulaşmaz yapın. Bu sizlerin müşteriye karşı olan olumlu tutumunuzu, pazar yerine gösterecektir ve bu sizlerin görünürlüğünü ve satışlarınızı arttıracaktır.

Türkiye içerisinde e-ticaret yapabileceğiniz siteler: Trendyol, HepsiBurada, N11, Amazon

e-İhracat yapabileceğiniz siteler: Ebay, Amazon, ETSY

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.