Modern teknolojide ki son gelişmeler

E Ticaret Sitesi Nedir ve Nasıl Kurulur?

E ticaret yapmak için gerekli belgeler nelerdir? / E-Ticaret Nasıl Yapılır?

0

Özellikle Covid-19 pandemisinden sonra, elektronik ticaretin değeri oldukça artmış durumda. E-ticaret yapmak istiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum, nerden başlamam gerek ya da hangi belgeler gerekli gibi sorularınız varsa bu yazımız tam sizin ihtiyacınız olan şey. Peki popülerliği bu kadar artan e-ticareti yapmak için e-ticaret sitesi nasıl kurulur? Bu sorunun cevabına gelmeden önce sizlere, e-ticaret sitesi nedir ve nasıl çalışır bunu anlatmak istiyoruz.

E-Ticaret Sitesi Nedir?

E-ticaret sitesi, sizin elektronik ortamdaki mağazanızdır. Eğer bir fiziki mağazanız varsa, e-ticaret siteniz; bu mağazanızın sanal ortamdaki karşılığına denk gelmektedir. Tabi bu e-ticaret sitenizin yönetimi, fiziki mağazanızdan biraz farklı. Sanal ortamda bulunan mağazanızın kontrolü, fiziki mağazanıza oranla tamamen sizlerin elinde oluyor. Günde kaç kişi, hangi ürünlerinizi ne kadar inceledi gibi birçok veriye tek tıkla ulaşabiliyorsunuz. Bu durumun en büyük avantajı ise, müşterilerinizin en çok talep ettiği ve en çok incelediği ürünlerinizi sanal mağazanızda ön plana çıkartarak, potansiyel müşteri sayılarınızı arttırabilmeniz.

E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

e ticaret sitesi nasil kurulur

E-ticaret sitesi kurmanın, günümüzde birçok yolu mevcut. Bu yollardan birkaçını sizlere elimizden geldiğince anlatmak istiyoruz. Bu yollardan ilki ve en ucuzu olan ancak en zahmetli ve riskli olanı; kendi sitenizi kendinizin kurmasıdır. İkinci yol ise; hazır bir site satın almak. Bir diğer yol; kurumsal bir firmayla ya da freelance çalışan bir web tasarımcıyla anlaşıp sitenizi yaptırmaktır. Dilerseniz bu yolları teker teker inceleyelim.

Kendi E-Ticaret Sitemi Nasıl Kurabilirim?

Kendi e-ticaret sitenizi kendiniz kurmak istiyorsanız, günümüzde bunu yapmanız için HTML5, CSS, JavaScript gibi yazılım dillerini bilmeniz şart değil. Bunlar yerine sürükle bırak tekniklerini kullanarak yapan programlar mevcut. Bu programlardan en popüler olanı ise WordPress’tir.

Hosting 

Eğer kendi sanal mağazanızı kendi ellerinizle inşa etmek istiyorsanız, ilk önce bir hosting edinmelisiniz. Hostig nasıl edinilir, maliyeti nedir vb. sorularınız için sizlere örnek birkaç tane hosting firması sunmak istiyoruz. Hostinger, Turhost, Natro

Domain

Hosting edindikten sonra bir domain adresi almanız gerekmektedir. Domain adresi; sizin internetteki isminiz, ünvanınız olacağından bu ismi seçerken özenli davranmanız son derece önemli. Domain adresi alırken, domain DNS ayarlarınızı, hosting ayarlarınıza bağlamanız gerekiyor. Bunun nasıl yapılacağını, her hosting firmasının kendi DNS ayarları farklı yerde olduğundan sizlere anlatamıyoruz ancak hosting ayarlarınızı; firmanızın destek ekiplerinden ya da ücretsiz tanıtımlarından görebilirsiniz.

Domain satın alabileceğiniz örnek firmalar: İsimTescil, Natro, TurHost

WordPress Kurulumu

İşin basit kısmı bittiğine göre artık site kurulum ve tasarım aşamasına geçiceksiniz. Eğer kodlama bilginiz yoksa, WordPress, GoDaddy gibi firmaların programlarını ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Biz sizlere bu yazımızda WordPress’i anlatacağız. Domain’iniz ile hosting’iniz arasındaki bağlantıyı yaptıktan sonra, sitenize WordPress atamanız gerekmektedir. Bu işlemi nasıl yapacağınızı bir video yardımıyla sizlere göstermek istiyoruz.

Tema Seçimi

Sitenizin teması, fiziki mağazanızın tasarımıyla aynı eş değere sahiptir. Bundan dolayı tema seçerken ilk gördüğünüz temayı almak ve kurmak sonrasında sizlerin parasının boşa gitmesine neden olabilir. Eğer ücretsiz bir şekilde e ticaret sitesi kurmak istiyorsanız, WordPress’in ücretsiz e-ticaret sitesi temaları mevcut. Ancak bu temalar genellikle sizlere premium özellikler sunar ve bu özellikler, e-ticaret sitenizin olmazsa olmazları olabilmektedir. Bundan dolayı, sizlere bütçenize uygun tema seçebileceğiniz bir tema sitesi öneriyoruz. Bu tema sitesinin adı ThemeForest, bu site, sizlere her sektör ve her amaç için uygun, profesyoneller tarafından yapılan temaları sunar. Bu temalardan, bütçenize ve sektörünüze en uygun olanı seçtikten sonra satın alıp temanızı sitenize yüklemeniz yeterli olacaktır.

Tema Yükleme

Youtube’ta buluna WPOKULU kanalı, bu konuyu detaylı bir şekilde anlatmış. Dilerseniz sözü onlara bırakalım.

Tasarımınızı Özgünleştirin

Bu kısım tamamen sizin tasarım kabiliyetiniz ve yeteneğinizle alakalı olan kısım. Siteniz için almış olduğunuz temanızın size sunduğu panel sayesinde, ürünlerinizi, ürünlerinizin açıklamalarını, stok bilgilerini vs. bu panel üzerinde, temayla birlikte satın aldığınız ya da ücretsiz bir şekilde kurduğunuz eklentilerle yönetiyor olacaksınız. Bu eklentiler hakkında bilgi almak için temanızın resmi sayfasından ya da youtube kanalından destek almanızda fayda var.

Hazır E-Ticaret Sitesi Alma

E-ticaret kurma yöntemlerinin en kolayı, hazır e-ticaret sitesi satın almadır. Her ne kadar diğer yollara göre sitenizin fiyatı artacak olsa da, bir dükkan devraldığınızı düşünün. Önceden kurulmuş olan e ticaret sitenizde adres bilgilerinizi ve ödeme yönteminizi değiştirdikten sonra gelen siparişleri göndererek, e ticaret yapmaya başlayabilirisiniz. Ancak böyle bir girişimde bulunacaksanız, bu konu hakkında bilgisi olan birilerinden destek almanız oldukça önemli. Hazır e-ticaret sitelerinin fiyatları ise ortalama olarak 1.000-500.000 tl arasında değişiklik göstermektedir. Hazır e-ticaret sitesi kurma maliyeti, alacağınız sitenin daha öncesinde birileri tarafından kurulması ve Google aramalarında bu siteyi bir yere getirmiş olmasıyla alakalı olarak değişiklik göstermektedir.

Web Tasarımcılarla Anlaşma

E-ticaret sitesi kurmanın en sağlıklı yolu, alanında uzman kişiler tarafından kurulan ve bütün özellikleriyle sizlere teslim edilmiş bir sitedir. E-ticaret sitesi kurma maliyeti, sitenize ne kadar ürün yükleyeceğiniz ve nasıl bir site istediğinize bağlı olarak değişiklik gösterebilmekte.

Sanal mağazanızı kurmanın maliyeti bu yolla ortalama olarak, 2.500-350.000 TL arasında değişiklik gösterebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.