Modern teknolojide ki son gelişmeler

En Çok Kullanılan 8 Programlama Dili

0

Teknolojinin yayılması ve ilerlemesiyle birlikte sürekli gelişen sektörlerden olan yazılım ve programlama sektörü, kendi içerisinde birçok dile ayrılmakta. Genel mantıkları birbirlerine az da olsa bağlı olan bu diller, işlevsellik açısından çok farklılar. Yazılım dendiği zaman akla gelen isimlerden birisi Harvard Üniversitesi Profesörü David J. Malan, bu sektörün Dünya’da köklü bir değişiklik yapacağını düşünüyor. Yapay zeka, programlama, tasarım, siber güvenlik gibi işleri yürütebileceğiniz yazılım dilleri ve özellikleri, bu sektörün ne kadar geniş çaplı olduğunun bir göstergesi.

En Çok Kullanılan Program Yazma Dilleri

programlama dilleri

JAVA

İlk başlarda akıllı TV için geliştirilen Oracle Java, dünyadaki en popüler proglamlama dili diyebiliriz. Günümüzdeyse, Android uygulamalar ve iş geliştirme uygulamalarını geliştirmek için Java bilmek şart.

C

En eski programlama dillerinden birisi olan C, 1970’li yılların başında tasarlandı. 1978 senesindeyse C hakkında detaylı bilgi için yazılan kitap; C Programlama Dili satışa çıktı.

C ve yazılım hakkında eğitim almak istiyorsanız Harvard Üniversitesi Profesörü David J. Malan’ın CS50x derslerini öneririm.

PHP

PHP gerçek bir dil bile değil, sadece derme çatma bir kodlama yığını

Jeff Atwood Jeff Atwood Stack Overflow Kurucusu

Web sitelerinde gördüğünüz çoğu şey PHP ile yapılıyor desek yalan söylemiş olmayız. PHP’yi tercih eden firmalardan birkaçı; WordPress, Yahoo, Facebook. PHP bu denli yaygın olmasına rağmen, birçok programlamacı PHP kullanmaktan nefret ediyor.

Solda gördüğünüz üzere Stack Overflow firmasının kurucusu olan Jeff Atwood, PHP hakkında sert ve katı düşüncelere sahip. Ancak PHP’den nefret eden kadar sevenin de olduğunu söylesek yalan olmaz. Bunun nedeni kolay bir dil olduğu mu yoksa internet üzerinden en çok bulunan dil olmasının mecburiyeti mi?

 

PHYTON

Programlama dilleri arasında en kolay okunabilen kodlara sahip olan dillerden Phyton, 1989 senesinde oluşturulan ve günümüze kadar sürekli geliştirilen bir dil. Yapay zeka, programlama vb. birçok şey yazıp, tasarlayabileceğiniz bir dil olan Phyton her ne kadar zor olsa da keyifli bir dildir.

VISUAL BASIC

Tam olarak bir dil olmasa da yazdığınız programlarda sürükle bırak tekniğiyle grafik ekleyebileceğiniz bir yazılımdır. Microsoft tarafından geliştirilen yazılım, Commonder BASIC yazılımını da beraberinde getirmiştir.

JAVASCRIPT

Java ile isim benzerliği dışında hiç bir bağı ve alakası olmayan proglama dilidir. Web uygulamalarında kullanılan Javascript, şuanda Dünya üzerinde en popüler programlama dilidir desek yeridir. Modern web neredeyse tamamen JavaScript ile çalışıyor ancak birçok güvenlik açığı bulunmakta ve oldukça yavaş bir yazılım dili.

PASCAL

Apple’ın Macintosh bilgisayarlarında kullanılan proglama dilidir. Adını ünlü fransız filozof Blaise Pascal’dan almıştır. Seksenli yıllarda Fransız ve İtalyanların favori programıydı. Pascal, günümüzde Object Pascal oldu ve yine oldukça yaygın bir sistem.

SWIFT

Apple tarafından geliştirilen Swift dili, iOS uygulamalarını geliştirmeyi oldukça kolaylaştırıyor. IBM, Apple gibi Swift sevenler sayesinde popülerliğini yitirecek gibi durmuyor.

En iyi online programlama dili eğitimleri hakkında olan haberlere ve bilgilere güncel bir şekilde ulaşmak için Yazılım ve Programlama arşivimizi takip etmenizi öneririz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.