Modern teknolojide ki son gelişmeler

En İyi 6 İnternet Tarayıcısı

0

Günümüzde internet tarayıcısı da ihtiyaca göre değişiklik göstermekte. Bu tarayıcı ihtiyaçları, güvenlik, hız, VPN vb. faktörlere dayanıyor. Sizlerin internet deneyiminizi büyük oranda etkileyecek olan tarayıcılar, artık internet üzerindeki hareketlerinizin takibini engelleyebiliyor, rahatsız edici içeriklere karşılaşmamanızı sağlayabiliyor. Bu durum artık tamamen sizin kontrolünüzde oluyor.

İnternet tarayıcıları arasındaki rekabet, 2019 senesinin sonuna doğru ciddi anlamda kızışmış durumda. Birçok büyük firma kendi tarayıcısını çıkartırken, her biri tarayıcılarına ekstra bir özellik ekliyorlar. Bu özelliklerden birkaçı; VPN’li tarayıcı, en az bellek/RAM kullanan tarayıcı, içerik tarayıcıları gibi birçok sektör ve özellikle her geçen gün genişletiliyor.

Günümüzdeyse birçok browser tarayıcı, Google tarafından geliştirilen Chromium alt yapısını kullanıyor. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan en iyi 6 internet tarayıcısına ve bu tarayıcıların özelliklerine geçelim.

Mozzilla Firefox

mozzilla firefox

Sahip olduğu araçlar ve kullanışlı olması yönünden, tecrübeli kullanıcıların gözdesi olan Firefox, son gelen güncellemesiyle birlikte en güvenli web tarayıcıları arasında yerini almayı başardı. Mozzilla Firefox, son güncellemesiyle birlikte sizleri e-posta adresiniz bilinen bir veri sızıntısına karıştıysa, uyarıyor ve buna çözüm bulmanıza yardımcı oluyor. Ya da internette dolaşırken kimi zaman rahatsız edici bir hal alan bildirim gönderme isteklerinin karşınıza çıkmasını engelleyebiliyor.

Firefox’u diğer web browserlardan ayıran en önemli özelliği, bu güncellemede de korundu. Bu özellik neredeyse sınırsız tasarım özgünleştirmesi ve kullanışlı eklentileri. Geçtiğimiz sene yaptığı kapsamlı geliştirmeden sonra ise, eskisi kadar yavaş da değil. Performansı geçen seneye oranla neredeyse iki katına çıkmış durumda. Bu durum, Firefox’u tarayıcılar arasında ön plana atan en önemli özelliklerinden bir tanesi oldu.

Mozzilla’nın mali açıdan bir takım sıkıntılar yaşaması, Firefox’un geleceği hakkında dedikoduları doğurmuş durumda. Bu konu doğrultusunda Firefox’un geleceğine yatırım yapmak isterseniz donate.mozzilla.org adresinden Mozzilla’ya bağışta bulunarak destek olabilirsiniz.

Firefox’un Desteklediği İşletim Sistemleri: Windows, macOS, Linux, Android, iOS

Firefox Tarayıcısını İndirme Linki: https://www.mozilla.org/tr/firefox/new/

Microsoft Edge

microsoft edge

Internet Explorer ile internet tarayıcıları arasında geride kalan Microsoft, Chromium alt yapısıyla geliştirdiği Edge ile bu yarışa katıldı. Üstelik Windows’un varsayılan tarayıcısı olan Edge, Mac’e özel bir versiyonuyla birlikte piyasaya sürüldü. Aynı zamanda Microsoft Edge, iOS ve Android versiyonları sayesinde mobil uyumlu bir tarayıcı.

Chromium tabanlı yapısı sayesinde, eskisine oranla ciddi anlamda hızlı olan Microsoft Edge, hızının yanında sesli okuma, web sayfasında bulunan videoları Chromecast cihazlarında yayınlama, Opera vari bir açılış sayfası ve reklam engelleme gibi birçok özelliğe de sahip. Microsoft Edge’i diğer tarayıcılardan öne çıkartan en önemli özellik ise, dilediğiniz sayfaları yerel bir uygulama gibi indirebiliyor olabilmeniz. Bu durum Google Dökümanlar, Twitter, Instagram gibi platformlar için oldukça kullanışlı.

Edge, son güncellemesiyle birlikte birçok özelleştirme seçeneği sundu. Gizlilik Politikası ve Servisler sayfası içerisindeki kafa karıştırıcı ayarlar, artık net ve anlaşılır durumda. Site izinleri ve kısıtlamaları sayesinde, gezindiğiniz sitelerin neler yapabileceğini kısıtlayabiliyorsunuz.

Alt yapısı nedeniyle görünüş ve işleyiş açısından Chrome’a benzeyen Edge, Google hesabıyla değil, Microsoft hesabıyla çalışıyor. Bundan dolayı Microsoft hesabınızın açık olduğu diğer cihazlardan gezinmelerinize devam edebiliyorsunuz. Aynı alt yapıyı kullanmasına rağmen, bazı kullanıcılar Edge’in Chrome’dan daha hızlı olduğunu öne sürüyor.

Edge’in Desteklediği İşletim Sistemleri: Windows, macOS, Android, iOS, Linux (çok yakında)

Edge Tarayıcısını İndirme Linki: https://www.microsoft.com/tr-tr/edge

Google Chrome

google chrome

Google tarafından geliştirilen tarayıcı, sistem kaynaklarını kullanma ve tüketme konusunda oldukça cömert olmasıyla biliniyor. Bu durum Chrome’un en az RAM kullanan tarayıcılar arasına girmesini engellemekte.

Google Chrome, bir yandan bellek kullanımı fazlayken, diğer bir yandan sekme dondurma özelliği sayesinde bilgisayarınızı fazla yormaktan kaçınıyor. Sekme dondurma özelliği nedir diye soracak olursanız, arka planda kalan sekmeleri yenilememe ve o sekmedeki yüklemeleri durdurma özelliği sayesinde düşük güç moduyla uyumlu ve bellek tasarrufu yapıyor.

Kullanım rahatlığı ve özellikleri açısından en kullanışlı internet tarayıcısı diyebileceğimiz Chrome, neredeyse sınırsız bir uzantı kütüphanesine sahip. Farklı platformlarda çalışabilmesi ve eş zamanlama imkanıyla mükemmel bir şekilde otomatik tamamlama sunuyor.

Güvenlik konusundaysa, tek başına Chrome en güvenli tarayıcı listesine giremiyor. Ancak sunduğu uzantılar sayesinde güvenliğinizi ciddi anlamda arttırabiliyorsunuz.

Chrome’un Desteklediği İşletim Sistemleri: Windows, macOS, Linux, Android, iOS

Chrome Browser Tarayıcısını İndirme Linki: https://www.google.com/intl/tr_tr/chrome/

Opera Tarayıcı

opera browser

Opera, diğer tarayıcılardan kendisini henüz açılış ekranındayken ayırmayı başarıyor. Bu açılış ekranında VPN’li tarayıcı özelliği, reklam engelleyicisi, kripto cüzdan vb. özellikleri sunuyor. Bu özellikleri dışında Kenar çubuğunda Facebook Messenger ve WhatsApp Web gibi dahili mesajlaşma araçlarına da kolay erişim sunuyor. Göz hassasiyeti olanlar için karanlık mod ve ışık modu olarak iki farklı moda da sahip.

Opera’yı öne çıkartan diğer özelliklerden en önemlisi; Chromium tabanlı bir web tarayıcısı olduğundan dolayı, yüksek performansı ve Chrome mağazasında bulunan uzantılardan Opera’da da yararlanılabilmesi. Telefonunuzda da Opera tarayıcısını kullanıyorsanız, telefonunuz ve bilgisayarınız arasında da veri aktarımı yapabilirsiniz.

Opera’nın diğer önemli özelliklerinden bir tanesi de; kendi haber kaynağınızı seçerek, kendinize özel bir haber sitesi yapabilmeniz. Opera’nın sizlere sunduğu haber kaynaklarından RSS kaynaklarını kullanarak yapabildiğiniz bu özellik Opera’yı haber takip edenlerin gözdesi haline getiriyor.

Opera Tarayıcısının Desteklediği İşletim Sistemleri: Windows, macOS, Linux, Android, iOS

Opera’yı İndirme Linki: https://www.opera.com/tr

Brave

brave tarayici

Chromium tabanlı browser tarayıcılardan bir diğeri olan Brave, görünümden çok performansa önem veren tarayıcılardan. Bu özelliği sayesinde internette gezinirken hız arayanların gözdesi diyebiliriz. Performansının yanı sıra dahili güvenlik sistemleri ile en güvenli web tarayıcılar listesinde yerini koruyor.

Çapraz platform desteği sayesinde, desteklediği işletim sistemlerinde ki cihazlardan birinde yarım kalan işinize, başka bir cihazdan devam edebiliyorsunuz.

Reklam ve izleyici engelleme konusunda 1 numara olmasa da yeterli düzeyde olan Brave, web sitelerindeki ve video aralarındaki reklamların gösterimini engelleme seçeneğini sizlere sunuyor.

Brave’in Desteklediği İşletim Sistemleri: Windows, Mac, Linux, iOS, Android

Brave İndirme Linki : https://brave.com/download/

Vivaldi

vivaldi tarayici

Eski Opera geliştiricileri tarafından geliştirilmiş ve tasarlanmış olan internet tarayıcısı, özelleştirilmiş bir tarayıcı olmayı ilke edinmiş durumda. Kullanıcı ara yüzünden, görüntüsüne kadar her şeyini kendinize göre ayarlayabildiğiniz bir tarayıcı.

Chromium tabanlı bir tarayıcı olduğundan performans açısından da oldukça başarılı. Web sitelerini, browser kenar çubuğuna sabitleyebiliyor ve istediğiniz yere taşıyabiliyorsunuz. Web sayfalarındaki yazı tiplerini, renklerini ve fontlarını isteğinize göre değiştirebiliyorsunuz. Notlar kısmı sayesinde, internet üzerinde gezinirken not almak istediğiniz şeyleri kaydedebiliyor ve sonrasında bunlara tekrardan bakabiliyorsunuz.

Vivaldi, diğer tarayıcılarda olmayan bazı uzantılara da sahip. Bu uzantılardan en belirgin olanı; internette gezinme geçmişinizi grafik halinde görebilmeniz. Vivaldi’nin, 3.0 sürümüyle birlikte en güvenli internet tarayıcısı olduğunu da söyleyebiliriz.

Bunlar ve daha birçok özelliği bünyesinde barındıran Vivaldi, birçok kullanıcı için gereksiz gözüken özelliklere sahip olabilir ancak ne istediğini bilen deneyimli kullanıcıların vazgeçilmezi olacağı kesin.

Vivaldi’nin Desteklediği İşletim Sistemleri: Windows, macOS, Linux, Android

Vivaldi Tarayıcı İndirme Linki: https://vivaldi.com/tr/

En iyi 6 dosya kurtarma programını ele aldığımız yazımızın da ilginizi çekeceğini düşünüyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.