Modern teknolojide ki son gelişmeler

Ethereum Madenciliği Nedir, Nasıl Yapılır? (2020)

0

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, sadece insanlar ve günlük yaşam değil, paralar da dijitalleşiyor. Bu dijitalleşmenin öncüsü olan Bitcoin (BTC), başarısıyla birlikte birçok yeni kripto paraya öncülük etti. Günümüzde en popüler olan kripto paralar arasından Ethereum, Bitcoin’den sonra en değerli kripto paradır. Bu kripto paraların üretilmesine, kripto para madenciliği ya da mining denmekte. Eğer bu üretimi yapmak istiyorsanız, birtakım donanımlara ihtiyacınız var. Bu yazımızda sizler için Ethereum madenciliği nedir, ethereum üretimi nasıl yapılır ve ethereum mining yapmak için gerekli donanımları ele almak istiyoruz.

ethereum madenciligi nedir

Ethereum Madenciliği Nedir?

ETH dijital para birimine Ether denir. Bu para birimini elde etmek için kullanılan yönteme ise; Ethereum madenciliği ya da Ethereum mining deniyor. Blockchain teknolojisine sahip olan dijital parayı, Ethereum blockchain ağı üzerinden Ethash olarak adlandırılan algoritmaya uygun işlemleri yaparak elde edebilirsiniz.

Ethereum madenciliği yaparken, Bitcoin mining’de olduğu gibi özel devreler kullanmak zorunda değilsiniz. Ether üretmek için Standart bir Windows kullanıcı olmanız dahi yeterli olacaktır. Öte taraftan, Ethereum mining için yüksek GPU gücüne ihtiyacınız vardır.

Uygun donanım ve matematiksel denklemlerin çözülmesine dayanan mining süreci, sizleri korkutmasın. Bu işlemleri yapan Ethereum mining programları mevcut.

Teknik olarak; bir denklemi çözen ilk madenci, çözdüğü blok başına 2 ETH ve bloğa eklenen işlemlerin komisyon ödüllerini alır.

Biraz daha açacak olursak, madenci bloğun çözdüğü eşsiz meta verisini alır ve mevcut hedefe uyuşan bir hash bulursa, blok işlenmiş sayılır. Blok işlendikten sonra, diğer düğümlerin onayı ve blockchain sistemine işlemi eklemeleri için tüm ağa yayınlanır. “Ethereum madenciliği nedir?” sorusunun yanıtını verdiğimize göre, dilerseniz nasıl yapıldığına geçelim.

Hash: Denklem dizisine verilen isim. (1)

ethereum madencilik havuzlari

Ethereum Mining Nasıl Yapılır?

Ethereum madenciliği yapmanın 4 farklı yolu vardır. Bu mining yolları;

 1. ETH madencilik havuzuna katılmak
 2. Bulut Madenciliği
 3. Solo Madencilik
 4. Kendi Ethereum Madencilik Havuzunuzu Oluşturmak

Ethereum Madencilik Havuzları

Ethereum’un değerinin artmasıyla birlikte, birçok kişi ETH madenciliği yapmaya başladı. Bunun etkilerinden biriside haliyle madenciliğin zorlaşması oldu. Ethereum madencilik havuzları, bu zorluğu bir nebzede olsa azaltan bir sistemdir. Birden çok madencinin bilgi işleme gücünü kullanan havuzlar, matematiksel denklemi parçalarına böler ve daha küçük parçalara ayırır ve bağlı bilgisayarlar arasında dağıtır. Bu sayede havuz katılımcıları denklemi birlikte çözer ve ödülü aralarında paylaşır.

Ethereum madencilik havuzuna katılmak

Madencilik yapan kişi sayısının artmasıyla birlikte, havuzların sayısı da arttı. Bu madencilik havuzlarından en popüler olanları; Ethermine, Sparkpool, F2pool, Nanopool ve 2miners

Madencilik havuzunu seçerken, dikkat etmeniz gereken bir takım hususlar bulunmakta. Bunlar;

 • Havuzun hashrate değeri
 • Havuzun itibarı
 • Komisyon oranı
 • En düşük ödeme miktarı ve sıklığı

Madencilik havuzları, yeni başlayanlar için bile katılımı kolay olan havuzlardır. Çoğu büyük havuz, madencilik yazılımlarının nasıl kullanılacağını ve havuza nasıl bağlanılacağını detaylı kılavuzlarla sizlere anlatır.

Bu havuzlar arasında en çok madenciye sahip olan Ethermine’nın nasıl kullanıldığı hakkında biraz bilgi vermek istiyoruz.

Ethermine Nasıl Kullanılır?

Ethereum mining programı olan Ethermine, ethermine.org internet sitesi üzerinden işletilen bir havuz sistemidir. ethermine.org kullanımı hakkında bilgileri derleyen bir videoyla, sizleri bu konu hakkında bilgilendirmek istiyoruz.

Enes Baylan tarafından hazırlanan “ETHEREUM MİNİNG NASIL YAPILIR? – (EN KOLAY YÖNTEM)” videosu;

Bulut Madenciliği

Bulut madenciliği, diğer bulut hizmetleriyle aynı mantığı yürütmektedir. Bulut sahibi şirketler sizlere ekipman kiralar ve sizler kiraladığınız bu süre zarfında çıkarılan tüm coinlerin sahibi olursunuz. Çıkarttığınız coinleri direkt olarak kendi cüzdanınıza aktarabilirsiniz. Cloud mining’in en büyük avantajı; herhangi bir ekipman, ekipman bakım masrafı olmamasıdır. Sizin yerinize bu işlerin tamamını yürüten bulut firmaları, sizden sadece bulut kirası talep eder.

bulut madenciligi

Bu yöntemin avantajları olduğu gibi dezavantajlara da sahiptir. Bulut madenciliğinin en büyük dezavantajı, Ethereum fiyatında düşüş riski olmasıdır. Eğer Ethereum değer kaybederse, kira sözleşmeniz zarar edebilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise, yüksek dolandırıcılık riskidir. Bundan dolayı güvenilir hizmeti bulmak için zaman harcamanız gerekmektedir.

Sonuç olarak; en güvenilir hizmeti bulduktan sonra biraz risk alarak, bulut madenciliği yapabilirsiniz.

Bulut madenciliğini ücretsiz olarak test etmek isterseniz, StormGain platformundaki Cloud Miner aracını deneyebilirsiniz.

Solo Madencilik

solo madencilik

Günümüzde solo Ethereum madenciliği yapmayı düşünüyorsanız, iki kere düşünmenizde fayda var. Madencilik havuzlarının ortaya çıkmasının başlıca nedenlerinden bir tanesi de Solo madenciliğin oldukça maliyetli ve zor olmaya başlamasıdır. Kimi solo madencilik yapana göre; sadece bir Ethereum bloğundan ödül almak için, ödülden fazla para harcanması gerekmektedir ve solo madenciler ortalama olarak 2-3 haftada bir blok bulabilirler.

Windows’ta Ethereum Madenciliği Yapmak

Windows işletim sistemiyle çalışan bir bilgisayar üzerinden Ethereum madenciliği yapmak için, Window7 64-bit veya üstü bir donanıma sahip olmanız gerekmektedir. Eğer bu donanıma sahipseniz sonrasında yapmanız gerkenleri sizin için sırasıyla derledik.

 1. Ekran kartınızın en son sürücü güncellemesini yaptığınızdan emin olun. Ekran kartı olarak AMD kullanıyorsanız. AMD’ nin resmi web sitesinden ekran kartınızın en güncel sürümünü bulabilirsiniz. Nvidia Geforce kullanıcı iseniz, aynı şekilde Nvidia resmi web sitesinden ekran kartınızın en son sürümünü bulup kurabilirsiniz. Alternatif olarak, ekran kartınızı sadece Ethereum mining için kullanacaksanız, yüksek performans için özel sürücüler de kullanabilirsiniz. Sürücünüzü kurduktan sonra sisteminizi tekrar başlatmayı unutmayınız.
 2. Bir Ethereum cüzdanı edinin. MyEtherWallet.com gibi web siteleri ya da StromGain veya Binance gibi kripto para borsalarından bu edinmeyi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Eğer borsa üzerinden bir cüzdan edinecekseniz, bazı borsaların madencilik havuzlarından para yatırma işlemlerini onaylamadığını unutmayın ve bunu mutlaka kontrol edin.
 3. Ethereum madencilik programını indirin. Birçok Ethereum mining programı mevcuttur. Dilerseniz, bu programı sizlere daha önce bahsettiğimiz programlardan seçebilirsiniz.
 4. Artık Windows ayarlarını yapılandırma vakti. Bu ayarlar;
  1. Sanal bellek boyutunuzu en az 16.384 MB olacak şekilde ayarlatın.
  2. Windows güncelleme ayarlarını devre dışı bırakın.
  3. Güç ayarları bölümünden, Uyku modunu iptal edin.
  4. Windows Güvenlik Duvarı, Windows Defender ya da başka bir anti-virüs programı kullanıyorsanız, kripto para madencilik yazılımını tarama dışında kalacak şekilde listeleyin.
 5.  Tercihlerinize ve  sizin için en uygun olan madencilik havuzunu seçin.
 6. Mining yazılımınızda .bat dosyasını seçtiğiniz havuzun sizlere verdiği talimatlara göre düzenleyin.
 7. Sizlere verilen talimatlara göre düzenlediğiniz .bat dosyasını çalıştırdıktan sonra, madencilik yapmaya başlayabilirsiniz.

Mac ile Ethereum Mining Nasıl Yapılır?

Mac işletim sistemiyle ETH madenciliği yapmak, genellikle verimsizdir ve zaman kaybı olarak değerlendirilir. Bunun nedeni; en popüler madencilik programlarının, Mac sürümlerinin olmayışıdır. Yine de Minergate gibi Grafik Kullanıcı Arayüzü madencileri kullanarak, bunu yapmak mümkün.

minergate ile kripto madenciligi

Minergate ile Ethereum madenciliği yapmanız için gerekenler;

 1. Minergate web sitesinden yazılımı indirin.
 2. E-posta hesabınızı kullanarak hesabınızı oluşturun.
 3. Oluşturduğunuz hesabınız ile yazılıma giriş yapın
 4. Ethereum madenciliğine başlayın.

Ethereum Mining için Gerekli Donanımlar

Yazımızın yavaş yavaş sonuna doğru gelirken, Ethereum madenciliği yapmak için ihtiyacınız olan donanıma değinmek istiyoruz.

Ethereum ekran kartı madenciliğine izin veren bir kripto para birimi olduğundan, mining için 4GB ya da daha fazla belleğe sahip olan bir ekran kartına ihtiyacınız vardır.

Onun dışında en az 4GB sistem belleğine ihtiyacınız olacak.

Bu iki gereksinimi karşıladıktan sonraysa, en önemli noktalardan bir tanesi; güvenilir ve istikrarlı bir internet bağlantısıdır. İnternet bağlantınız, madencilik yaptığınız süre boyunca sizlerin eli ayağı olacak diyebiliriz.

ethereum madenciligi icin gerekli donanimlar

Biraz daha detaylandıracak olursak; AMD ekran kartları Ethereum madenciliği için en çok tercih edilen ekran kartlarıdır. Yüksek etiket fiyatlarının yanı sıra gerekli güce sahip olan AMD Radeon VII ve AMD Radeon RX580 modelleri, Ethash algoritmasıyla en iyi başa çıkan başlıca ekran kartlarıdır. Daha önce de belirttiğimiz gibi; sağlıklı bir mining yapabilmeniz için kullandığınız tüm donanımların sürücülerinin güncel olduğundan emin olmalısınız.

Öte yandan, ETH madenciliği için minimum gereksinimleriniz; Intel i3 CPU, en az 4GB ram ve güçlü bir SSD dir. Yüksek performans ve GPU gücüne ihtiyacınız olduğundan dolayı, tüm bu donanımınızı tutabilecek bir kasa, yüksek ısınmalara karşı koyabilecek bir soğutma sistemi ve güçlü bir elektrik bağlantısı olmazsa olmazlarınız arasında.

Sizler için derlediğimiz yazımızda sizleri Ethereum madenciliği nedir, nasıl yapılır ve madencilik için gerekli donanımlar hakkında bilgilendirdik. Anlattıklarımız dışında öğrenmek istediğiniz herhangi bir bilgi varsa, aşağıda bulunan yorumlar kısmından bizlere ulaştırabilirsiniz. En kısa sürede cevaplayacağız.

Güncel olarak kripto para piyasa değerlerini, fiyat hareketlerini ve daha fazlasını takip edebileceğiniz en iyi 3 kripto para uygulamasını ele aldığımız yazımızın da ilginizi çekeceğini düşünüyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.