Modern teknolojide ki son gelişmeler

Hybrid Teknoloji Nedir?

Hibrit araba nasıl çalışır?

0

İngilizce hybrid kelimesiden gelen hibrit, iki farklı çalışma prensibinin, birlikte yürütülmesi anlamına gelmektedir. Geçtiğimiz yıllarda otomobil sektörünün yakıt tasarrufu amacıyla keşfettiği hybrid motorlar, şehir içi araç kullanımını arttırmıştır. Peki bu kadar çok karşılaştığımız hibrid tam olarak nedir?

Hybrid Nedir?

Kelime anlamının karşılığı “melez” olan hybrid, farklılıkları bir araya getirip güçlü bir sinerji ortaya çıkartmasıyla dikkatleri üzerine çekmekte. Birbirinden bağımsız hatta zıt gibi gözüken, ancak aynı amaca hizmet eden farklılıkların bir arada kullanıldığı sistemler bütünüdür. Bu teknolojinin otomobil sektöründeki kullanımıysa, elektrikli benzinli arabaların piyasaya sürülmesiyle başladı.

Hybrid Araba Nasıl Çalışır

hibrit-motor-calisma-prensibi

Hybrid arabalar, iki farklı motora sahiptirler. Bu motorlardan biri benzinle çalışan motorken, diğeri elektrik motorudur. Bu motorların bir arada kullanılmasına hibrit motor denmektedir. Hibrit motorlar genellikle yakıt tasarrufu amaçlar. Bu nedenle şehir içi kullanım için oldukça kullanışlıdırlar. Yüksek performans istiyorsanız, hybrid motorlar pek sizlik olmayabilir. Peki bu hybrid auto dediğimiz araçların çalışma mantığı nasıl işlemektedir?

KALKIŞTA :

Araç, harekete geçme sırasında ve düşük hızlarda tamamen elektrik motorunu kullanır. Bu sayede aracın anlık ve çok iyi tepki verdiğini görebilirsiniz. Fren pedalından ayağınızı çeker çekmez, gaza basmadan aracınız hareket etmeye başlar.

SEYİR HALİNDE :

Seyir halindeyken araç üretici firmanızın belirlediği hız sınırları içerisinde aracınız tamamen elektrik motorunu kullanacaktır. Belirlenen bu hız limitini aştığınızda, otomatik olarak benzin motoru da devreye girecek ve performansınız maksimuma çıkacaktır.

Araç sabit hızda giderken, iki motor birden çalışarak minimum düzeyde yakıt harcayarak, tasarruf etmenizi sağlar.

YAVAŞLARKEN :

Yavaşlarken ya da frene bastığınızda ortaya çıkan sürtünme enerjisi sayesinde elektrik motorunuz şarj olacaktır. Bu sizlerin elektrik motorunun şarjının uzun süre yetmesine ve frenleme enerjisinin boşa gitmemesine olanak sağlar.

DURURKEN :

Tekerlekler tam olarak durduğunda, iki motorda çalışmayı otomatik olarak durdurur. Özellikle yoğun trafikte bu özellik, yakıt tasarrufunu maksimuma çıkartırken, egzoz emisyonunu minimuma indirir.

Hibrit Motor Çalışma Prensibi

Hiybrid otomobillerin çalışma prensipleri hakkında Discovery Channel tarafından hazırlanan video;

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.