Modern teknolojide ki son gelişmeler

iPhone’a Format Nasıl Atılır?

0

Iphone kullanıcıları çok fazla formata ihtiyaç duyan insanlar değillerdir. Bunun nedeni Apple’ın üstün anti-virüs güvenlik tedbirleridir. Ancak yine de telefonunuzu servise verirken, hafızasını temizlemek için ya da teknik bir sorun yaşadığınızda format atmanız gerekebiliyor. Bu yazımızda sizlere “iPhone’a nasıl format atılır?” sorusunun cevabını, iPhone format atma adımlarıyla birlikte anlatmaya çalışacağız. Dilerseniz lafı fazla uzatmadan konumuza geçelim.

Not: Telefonunuza format atmadan önce belgelerinizi, fotoğraflarınızı, rehberinizi ve diğer ihtiyaç duyabileceğiniz dosyalarınızı yedeklemeyi unutmayınız.

iPhone Format Atma

iPhone telefonunuza format atmadan önce, şarj yüzdenizin 50 veya üstü olmasına dikkat edin. Bunun nedeni; format işlemi olurken telefonunuzun kapanması, bir daha açılmamasına neden olabilir.

Geçtiğimiz yıllarda Apple, telefon formatlama işlemini iki farklı yolla yapabilme olanağını biz iPhone kullanıcılarına sundu. Bunlar; direkt telefondan ve bilgisayarla olarak ikiye ayrılmakta. Dilerseniz önce telefondan nasıl format atabileceğinizi anlatalım.

iphone format atma

Telefonunuzun Ayarlar kısmına girdikten sonra, önce Genel sonra Sıfırla butonlarına dokunun. Karşınıza çıkan ekranda, “Tüm İçerikler ve Ayarları Sil” butonu çıkacak. Bu buton telefonunuza format atmanızı sağlayan işlemleri başlatan buton oluyor ve dokunduğunuzda, iPhone format atma işlemini başlatıyorsunuz.

Öte yandan, tüm verileri silmek yerine, sadece ayarlarınızı sıfırlamak istiyorsanız; tekrar Ayarlar>Genel>Sıfırla adımlarını takip ettikten sonra karşınıza çıkan ekranda, “Ayarları Sıfırla” butonuna dokunmanız yeterli olacaktır. Bu butona tıkladığınız zaman bütün ayarlarınız ve tercihleriniz fabrika ayarlarına dönecektir.

iTunes ile iPhone’a Format Atma

Hazır fotoğraflarımı bilgisayara yedeklemişken, formatı da bilgisayar üzerinden yapayım diyenler buraya. Öncelikle bilgisayar üzerinden iPhone’a format atmak için Apple tarafından geliştirilen iTunes yazılımına ihtiyacınız var.

Windows için iTunes: https://www.apple.com/tr/itunes/

Mac için iTunes: https://support.apple.com/kb/DL1977?viewlocale=tr_TR&locale=tr_TR

Programı indirdikten sonra,  telefonunuzu tamamen kapatın ve USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın. Telefonunuzu bilgisayara bağladıktan sonra, ekranda iTunes logosu çıkana kadarHome” tuşuna basılı tutun.

itunes ile iphone format

iTunes, telefonunuzu algıladıktan sonra Recovery Mode kısmının uygulama içerisinde aktif hale geldiğini göreceksiniz. Format işlemini başlatmak için modu aktif hale getirin ve karşınıza çıkan adımları izleyin. İşlem başladıktan sonra, iPhone sıfırlanmak için gerekli olan işlemleri kendisi yapacaktır.

Apple tarafından sunulan telefon sıfırlama yollarını sizler için derledik. Her iki yolda biraz karmaşık gözükmesine rağmen oldukça basit ve rahattır.

En iyi 6 web browser‘ını ele aldığımız yazımızın da ilginizi çekeceğini düşünüyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.