Modern teknolojide ki son gelişmeler

Mobil Oyun Nasıl Yapılır?

0

Akıllı telefonların popülerliğinin artmasıyla, mobil kullanıcı sayısı da son derece artmış durumda. Mobil kullanıcıların artmasının ardından, bu sektörde oluşan oyun pazarının değeri yaklaşık 77 milyar dolar oldu. Durum böyle olunca mobil oyun yapmak son derece önemli bir hal aldı. Bu işe girmek istemesine rağmen nereden başlaması gerektiğini bilmeyenler için bu yazımızda, “Mobil oyun nasıl yapılır?” sorusunu ele aldık.

Mobil oyun yapmak için gereken bir takım donanımlar tabi ki de mevcut. Bu donanımlardan en önemli olanı ise bir yazılım dili bilmeniz gerektiğidir. Bu yazılım dilleri, kullanacağınız programa göre değişiklik gösterebilir.

Aslında teknik olarak mobil oyun yapma programı yoktur. Bu oyun yazma programları, genel olarak nesneleri hareketini kodlayabileceğiniz fiziki oyun motorlarıdır. Bu motorlar arasındaysa yapmanız gereken yapacağınız mobil oyuna en uygun olanını seçmek olacaktır. Gereken donanımlardan birkaçından bahsettiğimize göre dilerseniz artık “Mobil oyun nasıl yapılır?” sorusunun cevabına gelelim.

Mobil Oyun Nasıl Yapılır?

Her şeyden önce kendinize bir çalışma programı çıkartmalısınız. Bu programın adının “Mobil oyun nasıl yapılır programı” adını verelim. Bu programınızda, yapmanız gerekenleri sizlere adım adım anlattık.

mobil-oyun-nasil-yapilir

Hikayenizi Oluşturun

 

Bu iş için kolları sıvayan birçok kişi ne yapacaklarını bilmeden başlıyor ve bu yüzden tıkanıyorlar. Siz de bu duruma düşmemek için yapmanız gereken şey, öncelikle mobil oyununuzun nasıl olacağına karar vermelisiniz. Örneğin; hikaye içeren bir oyun olacaksa, önce hikayenizi yazın. Dikkat etmeniz gereken nokta ise, sizin insanlara sizin oyununuzu seçmeleri için bir neden sunmanız gerektiğidir.

dogru-oyun-motoru-nasil-secilir

Oyununuza Uygun Bir Oyun Motoru Seçin

Dünya devi olan firmalar dışında çoğu oyun geliştirici, geniş çaplı kütüphane ve araçlara sahip olan oyun motorlarını kullanıyor. Bu oyun motorları arasındaysa öne çıkan iki büyük isim mevcut. Bunlar; Unreal ve Unity.

Unity 

Mobil oyun dendiği zaman akla il Unity gelmekte. Bunun nedenlerinden birkaçı ise, ücretsiz olaması, çok geniş bir kütüphaneye ve araçlara sahip olmasıdır. C# dilini destekleyen oyun motoru, sizden oyununuzu yaparken herhangi bir ücret talep etmiyor. Oyununuz bittiği zaman size iki seçenek sunuyor. Ya oyununuzun başında “Unity ile yapıldı” ibaresi olmalı ya da ufak bir miktar ücret ödemeniz gerek. Bir diğer güzel özelliği ise, birçok ücretsiz Unity eğitim videosunun mevcut olması. Bu ücretsiz eğitimlerden birisi;

Unity oyun motorunu ücretsiz bir şekilde indirmek için tıklayınız.

Unreal Engine

Sektörün önde gelen firmalarından bir diğeri ise Unreal. Unreal oyun yapma programıyla Unity’de yapabildiğiniz neredeyse her şeyi yapabilirsiniz ancak bu durum tam tersi için aynı olmuyor maalesef. Unreal Engine, C++ destekleyen bir motor olduğundan dolayı olsa gerek, daha detaylı ve uzun metraj oyunlar yapabilmektesiniz. Kafanızda bir takım fikirleri canlandırması amacıyla sizler için Unreal Engine üzerinde yapılan bir oyunun eğitim videolarını aşağıya bırakıyoruz.

Unreal Engine oyun motorunu ücretsiz bir şekilde indirmek için tıklayınız.

Oyun Yapmak için Uygun Programlama Dilini Öğrenin

Oyun yapma programları arasında karar verdiyseniz, daha önce de bahsettiğimiz gibi bu oyun yapma programı tarafından desteklenen dili öğrenmelisiniz. Bu diller ise Unity için C# , Unreal Engine için C++ olmakta.

Bu dillerin eğitimlerini bulmakta zorlanıyorsanız, Udemy size yardımcı olabilir.

oyun-grafikleri-nasil-hazirlanir

Oyununuzun Görsellerini Hazırlayın

Bana soracak olursanız, işin en zevkli kısmı burası. Mobil oyununuz için hazırlayacağınız görseller, tamamen sizin elinizden çıkarsa, çıkardığınız oyunu oynarken ayrı bir haz duyacağınızdan emin olabilirsiniz. Oyun görselleri nasıl hazırlanır? diye soruyorsanız, bu kısımda da öncelikle 2 boyutlu mu yoksa 3 boyutlu mu oyun yapacağınıza karar vermeniz gerekmekte.

2 boyutlu oyun yapacaksanız, görsellerinizi Photoshop ya da Illustrator ile hazılamanız yeterli olacaktır.

3 boyutlu oyun yapmak istiyorsanız, Maya veya 3ds Max programlarına ihtiyacınız var.

mobil-oyunlar

Oyununuzu Diğerlerinden Ayırın

İşin en önemli kısımlarından bir tanesi, oyununuzun indirme sayısı ya da uygulama içi satın alımlarının fazla olmasını istiyorsanız, kullanıcıyı oyununuzun içerisinde tutmanız gerekmektedir. Bunun için ise Google Play Store ve Apple Store üzerinde derinlemesine bir araştırma yapmanız şart. Eğer kafanızdaki oyun piyasada birçok benzeri olan bir şeyse, rakibiniz çok anlamına gelmektedir. Bundan dolayı rekabetinizi azaltmak için oyununuzun size özgün olması avantajınıza olacaktır.

oyununuzu-yayinlayin

Oyununuzu Yayınlamaktan Korkmayın

Atalarımızın da dediği gibi; kervan yolda düzülür. Yaptığınız mobil oyun sizin için piyasaya sürülecek kıvamdaysa, oyununuzu yayınlamaktan korkmanızı gerektiren bir durum söz konusu bile değil. Oyununuzu piyasaya sürdükten sonra, oyununuz üzerinde yapacağınız güncellemelerle oyununuzu sürekli güncelleyebilir ve geliştirebilirsiniz. Unutmayın, Roma bir günde kurulmadı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.