Modern teknolojide ki son gelişmeler

NASA, Hubble Teleskobu ile Doğum Gününüze Özel Gökyüzü Fotoğrafı

0

NASA’nın uzayı görüntüleyen Hubble Uzay Teleskobu, geçtiğimiz günlerde uygulamasının açılmasıyla birlikte doğum gününüzde uzayın nasıl olduğunu gösteriyor. NASA’nın bu dev uzay arşivini, internet sitesinde yayınlaması, sosyal medyada gündem oldu. Bu arşiv yayınlandıktan sonra birçok insan, doğum günü galaksi fotoğraflarına baktı ve sosyal medyalarında paylaştılar. Peki NASA Hubble Uzay Teleskobu ile doğum günü uzay fotoğrafı nasıl görülür?

Amerika Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, Hubble teleskobunun 30. yıl dönümünü kutlarken, 30 senelik galaksi arşivini de halka açtı. Bu sayede insanlar gün ve gün uzayın nasıl gözüktüğünü görebildiler.

Öte yandan doğum gününde uzayın nasıl olduğunu merak eden birçok insan, konu hakkında araştırmalar yaptı. Dilerseniz lafı fazla uzatmadan, Hubble teleskobunun arşivine nasıl ulaşabileceğinize geçelim.

HUBBLE UZAY TELESKOBU İLE DOĞUM GÜNÜNÜ UZAY FOTOĞRAFI NASIL GÖRÜNTÜLENİR?

nasa dogum gunumde galaksi

Hubble Uzay Teleskobunun arşivine erişmek için yapmanız gerekenler;

  • https://www.nasa.gov/content/goddard/what-did-hubble-see-on-your-birthday adresine girin.
  • Karşınıza çıkan ekranda, “Select Month” alanından doğduğunuz ayı, “Select Date” alanından ise doğduğunuz günü seçin.
  • Doğum gününüzü ay ve yıl olarak girdikten sonra, “Submit” tuşuna basmanız, seçtiğiniz tarihteki uzayın görüntüsünü karşınıza çıkartacaktır.

Görüntüyü kaydetmek isterseniz, “See Full Image” tuşuna bastıktan sonra, normal fotoğraf kaydeder gibi kaydedebilirsiniz.

Nasa Hubble Uzay Teleskobu ile doğum günü fotoğrafınızı gösterirken yılı seçmemenizin nedenin; uzayda bir denge olduğundan dolayı, yıldızların yerleri ve hareketleri her yıl neredeyse aynı olmasıdır.

Sizler için hazırladığımız birkaç örneği görmek ister misiniz?

4 Mart

march-4-2019-galaxy-fornax-a

3 Şubat

february-3-2019-bow-shock-around-ll-orionis

23 Aralık

Elon Musk’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı, halka açık online seminerde Mars üzerinde kurulacak olan koloninin yerini söylediğini biliyor muydunuz? Daha detaylı bilgi almak ve toplantıyı izlemek için; Elon Musk, Marsta Koloninin Nereye Kurulacağını Açıkladı adlı yazımızın da ilginizi çekeceğini düşünüyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.