Modern teknolojide ki son gelişmeler

Root Nedir ve Nasıl Atılır?

0

Android işletim sistemine sahip telefonlara root atmak, sistem dosyalarının düzenlenmesine, silinmesine ya da eklenmesine olanak sağlar. Bu durum; sistemde birtakım değişiklikler yapılmasına ve root erişimi gerektiren uygulamaların kullanılmasına yardımcı olur.

Rooting; Android işletim sistemiyle çalışan akıllı telefonlar, tabletler ve diğer cihazların kullanıcılarına çeşitli Android alt sistemlerinde erişim ve ayrıcalıklı denetime izin verme sürecidir.

Root Ne Demek?

“Root ne demek?” sorusuna kısaca cevap verecek olursak Root; Akıllı android telefonlar, tabletler, televizyonlar ve android işletim sistemine sahip diğer akıllı cihazların kullanıcılarına çeşitli Android alt sistemlerinde denetim izni verilmesidir.

Rooting işlemi, Android kullanıcılarının, telefon veya tabletlerine yükledikleri uygulamaların, stok izin yapılandırmalarında bulunmayan ayrıcalıklı emir ve komutların çalıştırılmasını sağlar.

“Root ne demek?” sorusunun cevabına değindiğimize göre, dilerseniz Root atma işlemi nasıl yapılır? sorsuna geçelim.

root nedir nasil atilir

Root Atma İşlemi Nasıl Yapılır?

Telefona Root Atma

Android telefonlara root atmak için yapmanız gereken android root atma işlemlerini sizler için adım adım derledik. Telefon rootlama adımları;

  • Telefon rootlama için, Ayarlar menüsünde bulunan Cihaz Hakkında bölümüne giriniz.
  • Yapım numarası yazan yerin üzerine dokunun. (Bu kısım telefondan telefona değişik isimlerle bulunabiliyor. Bu isimler; Yapım numarası, derleme numarası vb. isimler olmakta.)
  • Bu adımı gerçekleştirdikten sonra, Ayarlar menüsündeki Cihaz Kısmında bölümün hemen üzerinde Geliştirici Seçenekleri diye yeni bir menü kullanılabilir hale gelecektir.
  • Bu menüye girdiğiniz takdirde, USB Hata Ayıklama Modu kullanılabilir duruma geliyor.
  • USB hata ayıklama modu aktif hale geldikten sonra bilgisayarınıza rooting yapmak için ücretsiz root uygulamalarından birini indirmeniz gerekmektedir. Bu root uygulamalarından Kingo Android Root uygulamasını indirmek için tıklayınız.
  • Akıllı telefonunuzu bilgisayarınıza bağladığınız zaman, Kingo Android Root, bu cihazı otomatik olarak algılayacaktır, herhangi bir seçim yapmanız gerekmez.
  • Bu uygulama bir şeylerin ters gitmesi durumuna karşılık, sizin telefonunuzdaki verileri başka bir aygıta senkronize eder ve root işleminizi öyle gerçekleştirir.
  • Bu işlemlerin hepsi gerçekleştikten sonra, Kingo Root size tek bir seçenek sunacaktır ve bu seçeneği seçmenizle birlikte telefonunuzun root atma işlemi başlayacaktır.
  • Ortalama 2-3 dakika süren bu işlem, telefonunuzun maksimum performansta ya da kişiselleştirilmiş şekilde kullanılmasına olanak tanır.
  • Sizlere listelediğimiz tüm bu adımları gerçekleştirdikten sonra, USB kablonuzu bilgisayarınızdan çıkartmanız yeterli olacaktır.

Eğer cihazınızın garantisi devam ediyorsa, rootlama işlemini yapmamanızı tavsiye ederiz. Çünkü işletim sistemi ve yazılımsal müdahaleler, cihazınızı garanti kapsamından çıkarabilir. Yine de cihazınıza root atmak istiyorsanız, sorun yaşadığınız zaman, servise göndermeden önce un-root denen sistemi kullanarak cihazınızı eski haline getirebilirsiniz.

Tablete Root Atma

Aslında tablete root atma işlemi, telefona root atma işlemiyle son adıma kadar aynı gitmekte. Ondan dolayı sizlere birtakım detayları verdikten sonra, tablete root atma işleminin sadece son adımından bahsedeceğiz.

Telefondan farklı olarak, tabletinizin bilgisayarınızı görmesi gerekmektedir ve bunun için yüklemeniz gereken driverlar vardır. Bu driverları, tabletinizin marka ve modeline göre Google Play Store’dan indirebilirsiniz.

Tablet için root atma son adımına geçmeden önce, yukarıda anlattığımız Android Telefona Root atma adımlarını okumadıysanız, lütfen okuyunuz ve aynı adımları gerçekleştiriniz. Yukarıda belirttiğimiz bütün adımları gerçekleştirdikten sonra, yapmanız gereken şey, Google Play Store‘a giriş yaparak, Super User adlı yazılımı indirmenizdir. Bu yazılım, sizler cihazınıza root attıktan sonra, indirdiğiniz uygulamaları istediğiniz şekilde kullanma imkanı sunmakta. Bu programı indirdikten sonra artık tabletinizi rootlu bir şekilde dilediğinizce kullanabilirsiniz.

Telefondan telefona internet paylaşımını ele aldığımız yazımızın da ilginizi çekeceğini düşünüyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.