Modern teknolojide ki son gelişmeler

Teknoloji Nedir?

0

Günlük hayatımızda kullandığımız neredeyse her şeyi tek bir şeye borçluyuz; Teknoloji. Teknoloji, sürekli cebimizde olan telefonumuzdan, gittiğimiz hastane, yürüdüğümüz yol, okuduğumuz kitaplara kadar her şeyin başı. Peki hayatımızı bu kadar ele geçiren teknoloji tam olarak ne?

Teknoloji nedir?

Teknolojiyi kısaca tanımlayacak olursak, insanların ihtiyaç ve isteklerini karşılamak üzere geliştirilen bilgi, yöntem ve süreçlerin tamamıdır.

Teknoloji, insanlığın ilk zamanlarından beri gelişmekte ve bu gelişme günümüzde akıl almaz boyutlara gelmiş durumdadır. İnsanlar teknolojiyi sadece üretmekte değil, bilgiye ulaşmak, lüks yaşam, sağlık vb birçok amaç için de kullanmaktalar. Bunların detayına girmeden önce, sizlere teknolojinin gelişimini kısaca anlatmak istiyoruz.

Teknolojinin Kısaca Tarihi

İlk mızrak yapımından günümüze kadar uzanan bu serüven, insanların varoluşundan bu yana ihtiyaçları doğrultusunda geliştirdikleri, icat ettikleri her şey desek yeridir. Adını yunanca sanat ve zanaat anlamına gelen techne’den alan teknoloji, günümüzde ilerleme ve yeni değişimleri tanımlamak amacıyla kullanılıyor. Günümüzdeki gelişimine ve hayatımızdaki yerine bakacak olursak, insanlığın başlangıcıyla başlayan bu serüven, insanlık tarihinin son bulmasıyla duracak gibi görünüyor.

Günümüz Teknolojisi

Günümüzde teknoloji öyle bir boyuta geldi ki kimi zaman korkmamak elde değil. Robot askerler, micro çipler, cep telefonları derken, yapabileceklerimizin sınırı yavaş yavaş ortadan kalkıyor. Buna en güzel örneklerden bir tanesi de Mars’ta koloni kurma girişimleri.

Günümüzde üretilen robotlar hakkında hazırlanan bir videoyu sizler için yazımıza eklemeden geçemedik.

Gelecekteki Teknoloji

Bundan 20-25 sene önce insanlar uzaya koloni kurmak için hazırlanacak, ya da eş zamanlı olarak dünyanın öbür ucundaki birisiyle görüntülü konuşabileceksin desek, büyük ihtimalle bizim bir hayalperest olduğumuz düşünülürdü. Ancak günümüzde bunlar hepimiz için oldukça normal ve olağan şeyler. Bundan dolayı gelecekteki teknoloji hakkında yorum yapmak ne kadar doğru bilmiyoruz ama hayal gücümüzün de ötesinde olacağı kesin.

Teknolojinin Faydaları Nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, kolay iletişim teknolojinin en çok kullandığımız faydalarından bir tanesi. Bunun yanı sıra sağlık sektöründe, sanayileşmede ve birçok eğlence sektöründe teknoloji bizlerin en büyük dostu. En büyük faydalarından bir tanesiyse yapay zeka. Yapay zeka, insanların yapamayacağı birçok şeyi kolaylıkla yapabiliyor. Bu yaptıkları, sağlık sektöründeki birçok tedaviden, sanayideki CNC makinelerine kadar birçok dala uzanmakta. Modern teknolojinin gelişimiyle birlikte, yapay zeka iş yükünü azaltıyor ve insanlara zaman kazandırıyor.

Eğitimdeyse teknoloji, öğrencilerin motivasyon ve dikkatini arttırıyor. Görsel efektler, projeksiyondan yansıtılan dersler de eğitimde teknolojinin faydalarından birkaçı. Günümüzdeyse uzaktan eğitim sayesinde öğrenciler evlerinden derslerine katılabiliyor.

Teknolojinin Zararları Nelerdir?

Teknolojinin zararlarını ele alacak olursak, günümüzde bu zararlar neredeyse yararları kadar. Bunun nedeniyse teknolojiyi doğru bir şekilde kullanmamamız. Sosyal medya gibi platformlar, insanları bir araya getirmek için geliştirilmiş olmasına rağmen, bu durum kimi zaman ters işleyebiliyor. Teknolojinin hayatımıza kattığı bir mecra olan sosyal medya, insanlarda bağımlılık yapabilmektedir. Sosyal medyada fazla zaman geçiren insanlar, sosyallikten uzaklaşarak izole bir hayat yaşıyorlar. Bu durum, bu kişilerde özgüven eksikliği vb. etkiler yaratabiliyor.

Teknolojinin bir diğer zararı da, teknolojik aletlerle fazla zaman zaman geçiren insanlarda, baş boğun ve bel ağrıları meydana gelebiliyor. Bunun nedeni uzun vadeli yanlış duruşlardan kaynaklanmakta. Bir süre sonra bu ağrılar kas-iskelet yapısını bozmakta ve duruş bozukluğuna yol açabilmektedir. Bundan dolayı, duruşunuzu etkileyen aletleri kullanırken, duruşunuza oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir.

Teknolojinin Hayatımızdaki Etkileri

Teknolojinin hayatımızdaki en büyük etkisi kuşkusuz haberleşme yönünde. Diğer etkilerinden bazılarını ise öğrenme, bilgiye ulaşma, düşünme biçimi, kolay yaşam gibi sıralayabiliriz. Teknoloji halihazırda birçok elektronik iletişim yöntemini bizlerle buluşturdu. E-posta, anlık mesajlaşma, telefon görüşmeleri bu yöntemlerden sadece birkaçı.

Diğer bir yandan öğrenmeye değinecek olursak, teknolojinin öğrenme üzerindeki etkisi gün geçtikçe artıyor. Online dersler, sanal sınıflar, internet üzerinden bilginin kaynağına kolaylıkla ulaşma, öğrenme yetisi üzerindeki başlıca etkilerden.

Teknolojik gelişmelerin en çok fayda sağladığı bir diğer sektör ise sağlık endüstrisidir. Sağlık endüstrisi yönünde yaşanan gelişmelerin bir çoğu, bizlerin şuanda hastane ya da evlerimizde kullandığımız birçok sağlık ekipmanını bizlere ulaştırıyor. Günümüzde akıllı telefon ve saatlerin kullanımının artması nedeniyle de artık akıllı saat ve telefonlarımızdan bir takım sağlık takiplerimizi sürdürebiliyoruz.

Geleceğin Teknolojileri Nelerdir?

Gün geçmiyor ki teknolojide bir gelişme daha yaşanmasın. Sanal gerçeklik, hibrit robotlar, akıllı otomobiller, yapay zekaya sahip robotlar gibi birçok teknolojik gelişme bundan sadece 3-4 sene önce imkansız gibi görünüyordu. Bundan dolayı geleceğin teknolojisi hakkında kesin bir şey söylemek oldukça zor. Ancak, bu teknolojik gelişmeleri düşünmek bile heyecan verici.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.