Modern teknolojide ki son gelişmeler

Yapay Zeka Nedir?

0

Teknolojinin ve yazılım dillerinin gelişmesiyle birlikte hayatımızın neredeyse her yerini saran yapay zekaları, kimi zaman fark etmiyoruz bile. Peki bu yapay zekalar nelerdir? Yapay zeka ne demek ve ne işe yarar? Nerelerde kullanılır? gibi soru işaretlerine sahipseniz, bu yazımız tam olarak size göre. Dilerseniz lafı fazla uzatmadan “Yapay zeka nedir?” sorusuna geçelim.

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zekayı kısaca tanımlayacak olursak, bir bilgisayarın ya da bilgisayar kontrolünde çalışan bir robotun çeşitli faaliyetler sergilerken, zeki canlılar gibi hareket etme ve davranma kabiliyetine denir.

Yapay zekanın ingilizcesi; articial intelligence‘dır ve bilişim sektöründe bunun kısaltması olan AI sözcüğü sıklıkla kullanılır.

Yapay zeka projeleri genellikle, insanların düşünme, analiz etme ve hareket kabiliyetlerini analiz ederek bunların benzeri yapay yönergeler geliştirmeye yöneliktir. (1)

Stephen Hawking Yapay Zeka Yorumu

Stephen Hawking yapay zeka hakkında verdiği bir röportajda, yapay zeka teknolojisinin nerelere kadar gidebileceğini şu sözlerle anlattı;

Teknoloji bir noktada insanlardan daha üstün bir noktaya gelecek ve insanları ortadan kaldıracak. Eğer insanlar bilgisayar virüsü tasarlarsa yapay zeka bunu geliştirerek, ortadan kaldırabilir.

stephen hawking Stephen Hawking

 

 

 

Yapay Zeka Teknolojileri Nelerdir?

Yapay zeka tanımını yaptıktan sonra, “Yapay zeka teknolojileri nelerdir?” sorusuna değinmek istiyoruz. Yapay zeka teknolojilerinin hepsini teker teker sayamayacağımızdan, günlük hayatta en çok kullandıklarımızın birkaçını sizler için derledik.

Oyun – Yapay zeka, telefonlarımızdan ya da bilgisayarlarda oynadığımız poker, satranç gibi strateji oyunlarında önemli rol üstlenmektedir. Bu oyunlarda makine, sezgisel bilgiye dayanarak, sizlerin yapacağı hamleleri ön görmeye çalışır ve ona göre hamleler yapar.

Doğal Dil İşleme – Siri gibi yapay zekalar, insanların konuştuğu doğal dili anlar ve bunu sistemle etkileşim kurarak sisteme aktarır.

Görme Sistemleri – Sosyal medya ve Google tarafından son derece aktif olarak kullanılan yapay zeka türüdür. Bu sistemler, cihazdaki görselleri anlamak ve yorumlamak için kullanılmakta.

Konuşma Tanıma – Doğal dil işlemenin bir boyut ilerisi olan konuşma tanımlama, sizin ses tonunuzu, konuşurken kullandığınız cümleleri, vurgulamaları hafızasına kaydeder ve sonrasında sizi sesinizden ve konuşmanızdan tanır.

El Yazısı Tanıma – Telefonlarımızda bulunan tarayıcı uygulamalarında kullanılan yapay zekadır. El yazısıyla yazılan bir yazıdaki karakterleri okur ve bunu düzenlenebilir metine dönüştürür.

Akıllı Robotlar – Robotlar, bir insanın verdiği bütün görevleri yapabilen ve gerçek dünyadaki fiziksel verileri (ışık, ısı, sıcaklık, ses, hareket, çarpma, basınç vb.) sensörler sayesinde algılayabilen zekalardır. Akıllı robotlar hakkında yazığımız “Yapay Zekada Son Nokta: Savaş Robotları” yazımıza göz atarak, günümüzde bu teknolojinin ne kadar ilerlediğini görebilirsiniz.

yapay zeka nedir

Yapay Zeka Tarihçesi

Yapay zekanın tarihçesine kısaca değinecek olursak; Yapay zekanın adını son günlerde sık sık duymaya başlasak da temeli 1920’li yıllara dayanmakta. 1923 senesinde Robot sözcüğünü ilk kez kullanan Çek oyun yazarı Karel Capek, yazdığı oyunda robotların dünyayı yöneteceğini anlatıyordu.

1943 senesinde insan beyninin çalışma prensibini taklit eden bir yapay zeka geliştirildi ve Yapay Sinir Ağlarının temeli atılmış oldu.

Bu gelişmenin ardından sürekli geliştirilen yapay zeka, 1969 senesinde Stanford Araştırma Enstitüsündeki bilim adamları tarafından somut bir ilke daha imza attı. Bilim adamları, hareket algılayan ve problem çözme özelliğine sahip olan Robot Shakey’i geliştirdiler.

Bu gelişme sonrasında hızlanan yapay zeka gelişimi, 1979 senesinde yapılan ilk bilgisayar kontrollü araç olan Stanford Cart’la devam etti.

1990’lı yıllara geldiğimizdeyse, yapay zeka artık her yerdeydi:

Makine öğrenmesi, çok ajanlı planlama, zamanlama, web paletli, doğal dil anlama ve çeviri, vaka tabanlı muahkeme vb. birçok ilerleme yaşayan yapay zeka günümüzde artık cep telefonlarımıza kadar geldi.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.