Modern teknolojide ki son gelişmeler

Yapay Zekada Son Nokta: Savaş Robotları

0

Yazılım dillerinin ve teknolojinin gelişimiyle birlikte yapay zeka teknolojisi de oldukça gelişmiş durumda. Hatta bu durum kimi zaman yapay zeka insan zekasını geçebilir mi sorusunu da beraberinde getiriyor. Akıllı telefonlardan, sanayiye, sanayiden savaş endüstrisine kadar her yerde gördüğümüz yapay zeka, son zamanlarda oldukça ilerleme kaydetmiş durumda.  Bu ilerleme öyle bir boyut aldı ki artık yapay zeka haberlerine yetişmek oldukça güç hale geldi. Bu konuda google vb. firmalar, yapay zekalarını aralarında sohbet edebilecekleri duruma bile getirdiler. Google yapay zeka sohbet videosunu sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Google Duplex, google tarafından geliştirilen bir kişisel asistan. Google yapay zekası, sizin için restoranttan ya da herhangi başka bir yerden randevu alabiliyor ve bunu size bildirim olarak bildiriyor. Dilerseniz bunu nasıl yaptığını izleyelim.

Yapay Zeka İnsan Zekasını Geçebilir mi?

Yapay zeka insan zekasını geçebilir mi

En çok akılları kurcalayan sorulardan birisi de yapay zeka insan zekasını geçebilir mi? sorusudur. Bu durum, son zamanlarda oldukça karışık bir hal almaya başladı. Artık geliştirlen yapay zekalar, öğrenme yeteneğine de sahip olabiliyorlar. Bu durum bizlerin ilerisine geçebileceklerini gösteriyor. Bizler bir şeyi öğrenmek için aylarımızı hatta bazen yıllarımızı harcarken, bu zekaya sahip robotlar bunları internet üzerinden araştırarak saatler hatta saniyeler içerisinde öğrenebiliyorlar. Öğrenme yeteneğine sahip olan ve aralarında Yapay Zeka Sofia’nın da olduğu 4 farklı robotun tüyler ürpertici konuşmaları ise şu şekilde;

 

 

Öğrenme, düşünme ve konuşma yeteneklerine sahip olan yapay zeka robotlarının gelişmesi durmak bilmiyor. Bu sektörde atılım yapan en büyük firmalardan biri olan Boston Dynamics, geliştirdiği savaş robotlarıyla, geleceğin yönünü iyice değiştirecek gibi duruyor.

Boston Dynamics Savaş Robotları

Nişan alma, koşma, insan ayırt etme gibi bir çok özelliğe sahip olan bu robotlar, neredeyse hasar almamalarının yanı sıra insan üstü nişancılık vb. savaş yeteneklerine sahip olmaları açısından oldukça tehlikeli duruyorlar.

Kapı açabilme ve parkurlarda üstün başarı ile adeta bir insan gibi hareket bu robotlar yapay zekanın ne kadar ileride olduğunun bir göstergesi haline gelmiş durumda.

Her türlü arazi koşuluna dayanıklı ve üstün bir denge kabiliyeti olan bu robotlar, bir insanın yapabileceği fiziki şeylerden daha fazlasını yapabiliyor hem de yorulmadan.

Yapay Zekanın Gelişimi

Bundan yaklaşık olarak 10 sene önce, yukarıda bahsettiğimiz ve gördüğümüz çoğu şeyi, imkansız olarak kabul ediyorduk. Ancak şimdi gördüklerimiz imkansız diye bir şeyin olmadığının kanıtı niteliğinde. Robot sanayisinin Dünya liderlerinden olan Boston Dynamics firmasının son 10 yıldaki gelişimine dilerseniz birlikte göz atalım.

En son teknoloji haberlerini almak için bültenimize abone olabilir ve haberler arşivimizi takip edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.